O tym co przeczytałam i co zapadło mi w czytelniczą pamięć.
Blog > Komentarze do wpisu

"Biała gorączka" Jacek Hugo-Bader

 

 

 Panie i panowie, dziś zabieram Was na wycieczkę. Proszę dobrze przyszykować się do długiej drogi. Zabrać ze sobą należy jak najcieplejszą odzież i żywność w konserwach, kilka kanistrów paliwa też jest mile widzianych. Ponadto proszę nie zapomnieć o mocnych nerwach i silnej woli, bo podróż będzie wyjątkowo uciążliwa i obfitująca w różnorakie nieprzyjemności. Wybieramy się, bowiem w głąb Syberii.

Potrzebny nam jeszcze tylko dobry samochód i…przewodnik - ktoś, kto już zna te rejony. Będzie nim pan Jacek Hugo-Bader. Dziennikarz i reportażysta, związany z jednym z naszych krajowych dzienników. Człowiek niezwykle wszechstronnie doświadczony zawodowo, bowiem przyszło mu pełnić różnorakie funkcje – od nauczyciela po pracownika kolei, a także handlu.
Pewnego dnia zamarzył sobie by wyruszyć szlakiem „Reportażu XXI wieku” autorstwa
Michaiła Wasiljewa i Siergieja Guszczewa – ich publikacja powstała w roku 1957, miała na celu ukazanie tego jak Związek Radziecki będzie wyglądać w przyszłości, za około pięćdziesiąt lat (czyli w czasach, w których aktualnie żyjemy).
I tak też marzenie dziennikarza spełniło się w roku 2007 późną jesienią – ruszył w długą podróż „ułazem” przez bezkres Rosji, od Moskwy po Władywostok.

Pan Jacek w zapisie ze swojej wędrówki obnaża Rosję niemiłosiernie – może nie tyle Rosję ogólnie, co jej mieszkańców. Nie ma tu poetyckich opisów srogiej natury czy zapisów z beztroskiego ich życia. Autor, spełniając swoje marzenie natykał się na wiele niezwykle interesujących ludzi, mimo że w głównej mierze byli to narkomani, alkoholicy czy biedota zamieszkująca rejony kołchozów. Rozmawiał z nimi i słuchał ich historii, od których cierpnie skóra na grzbiecie. W tych opowieściach zdaje się być sama esencja prawdy o rosyjskiej rzeczywistości – wszędobylska korupcja, handel narkotykami czy prostytucja. Od tego już tylko krok do HIV i smutnej śmierci w samotności.
Sama konstrukcja tego reportażu jest niezwykle godna pochwały – nie sposób się nim znudzić. Tutaj autor relacjonuje swoje doświadczenia przy pomocy narracji pierwszoosobowej, za chwilę przeprowadza wywiad z jedną z najsłynniejszych szamanek w tamtych rejonach, a jeszcze później pisze w formie pamiętnika. Bardzo dobry i urozmaicony styl to duża zaleta „Białej gorączki”. Kolejną jest sama tematyka, która dla nas jest tak bardzo odległa i egzotyczna. Mimo że w tej relacji dominuje smutek i cierpienie to jakoś nie sposób się od niej oderwać.
I w tym momencie przychodzi mi na myśl coś, co określiłabym mianem wady tego tytułu. Ogólny jego wydźwięk jest wyjątkowo negatywny i tak do końca nie wiem, co myśleć o mieszkańcach tych wschodnich terenów jako ogóle. Jacek Hugo-Bader ukazuje ich jako bardzo smutnych i skrzywdzonych przez los ludzi (to uczucie nie opuszcza czytelnika nawet wtedy gdy autor kontrastuje biedę z bogactwem innych rejonów) – nie wątpię w to, że takich osób tam nie brakuje (czynniki to warunkujące są dokładnie wyłożone w tekście), ale gdzie, choć gram szczęścia w ich życiu? Bardzo ciężko to zjawisko zaobserwować w tym reportażu – trzeba się go doszukiwać między wierszami. Poza tym…więcej uchybień nie zaobserwowałam, reszta to tylko same zalety.

Autorzy „Reportażu z XXI wieku” zapowiedzieli, że nad Rosją za mniej więcej 50 lat zaświeci sztuczne słońce, które zmiecie złogi śniegu, a Rak będzie chorobą równie błahą jak katar…Te wróżby mają się nijak do obecnej rosyjskiej rzeczywistości, więc tym Was ten kraj nie zaskoczy. Natomiast, jeśli chcielibyście doznać oczyszczenia ducha, domu czy auta dzięki rytuałom szamańskim (oczywiście nie za darmo) albo poznać Chrystusa jeżdżącego skuterem śnieżnym i poznać jego drugą żonę to możliwe jest to właśnie w tym miejscu.

Choć dla większości z Was (jak i dla mnie samej) taka wycieczka jest możliwa tylko za pośrednictwem książek to polecam ją wszystkim bez wyjątku – bardzo pouczające i dające do myślenia doświadczenie…

Ocena 5,5/6

poniedziałek, 08 sierpnia 2011, ksiazkowka

Polecane wpisy

  • Przeprowadzka

    Witam ponownie w dniu dzisiejszym. :) Tym razem chcę Wam zakomunikować o mojej, blogowej przeprowadzce. Od dawna zanosiłam się z tym zamiarem, ale dziś podjęłam

  • "Ballada o Januszku" Sławomir Łubiński

    Co można pomyśleć o książce, która ma zakrzywiony blok, lekkie przybrudzenia na rogach i wyblakły tekst na swoich kartach? Zapewne to, że jest to egzemplarz bar

  • "Czarna Bezgwiezdna Noc" Stephen King

    RECENZJA BIERZE UDZIAŁ W KONKURSIE ZORGANIZOWANYM PRZEZ SERWIS ZBRODNIA W BIBLIOTECE Znasz to uczucie? Gdy ze snu budzi Cię delikatny dotyk na skórze szyi? Lek

Komentarze
kasandra_85
2011/08/08 08:07:13
Widzę, że lektura wartościowa i warta przeczytania. Koniecznie muszę się w nią zaopatrzyć:))
Pozdrawiam!!
-
avo_lusion
2011/08/08 08:09:54
Melduję, że jestem gotowa, spakowana, paliwo zakupimy w drodze:)) Kiedy ruszamy?!
-
cyrysia
2011/08/08 09:14:32
nie przepadam za reportażami, lecz może zrobię wyjątek i wybiorę się w podróż?
-
avo_lusion
2011/08/08 09:31:12
Hihi - tylko tydzień? Ok, nie ma problemu :p
-
Gość: Samash, *.internetia.net.pl
2011/08/08 12:55:18
Skoro polecasz to czemu mam się nie skusić ;P
-
avo_lusion
2011/08/08 13:02:06
Nie no, wypowiedzenia mam dwa tygodnie, a że już urlop miałam, to musiałabym się zwolnić ;p ;))
-
miqaisonfire
2011/08/08 13:32:49
Cieszę się, że "Biała gorączka" przypadła Ci tak bardzo do gustu :) Podzielam całkowicie Twoje zdanie. Do tej pory pamiętam tę książkę, a poleciła mi ją pani z historii :)
-
Gość: Cassiel, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/08/08 13:44:25
Widać, książka warta przeczytania. Jak ją zauważę w bibliotece to wypożyczę i przeczytam z chęcią. Pozdrawiam! [www.niebianskie-pioro.blogspot.com/]
-
2011/08/08 15:12:12
Nie przeczę, że książka z pewnością jest ciekawa i godna uwagi, ale raczej nie dla mnie. Reportaże jakoś do mnie nie przemawiają niestety. W tym momencie odzywa się moja przekora. Pozdrawiam :-)
-
the_book
2011/08/08 15:16:44
Uwielbiam zarówno książkę jak i samego autora :) "Biała gorączka" niezwykła literacka przygoda :) Bardzo się cieszę, że Tobie się również podobała :) Pozdrawiam :)
-
Gość: bibliofilka, 83.1.146.*
2011/08/08 19:59:24
miałam ją w planach wakacyjnych, ale nazbierało mi się tyle innych różności, że jeszcze trochę poczeka w kolejce. Ale na pewno się doczeka ;) pozdrawiam
-
isadora_5
2011/08/08 22:16:51
Ty to masz zdolność wynajdywania interesujących lektur! Recenzja brzmi intrygująco, chętnie dam się wciągnąć:)

Pozdrawiam!
-
Gość: Anna18, *.ip.netia.com.pl
2011/08/09 09:55:09
Słyszałam dużo dobrego o tej książce anulka1992.blogspot.com/
-
Gość: Elizz, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/08/09 11:00:57
Przeczytałabym ze względu na krainę, jakiej dotyczy. Uwielbiam Wschód.. trochę przeraża mnie tylko ten wszechobecny smutek. Ale wiesz, jeśli chcesz troszkę humoru, w morze bardziej cywilizowanym świecie (choć po przeczytaniu kilku felietonów miałam mieszane uczucia co do tego) to polecam Ci książkę "Ruski ekstrem, jak nauczyłem się kochać Moskwę" :P
-
Gość: Aneta, *.play-internet.pl
2011/08/09 15:59:29
Nieczęsto sięgam po reportaże, ale ta książka wydaje sie wyjątkowa. Zawsze interesowało mnie życie ludzi w tym dalekim i srogim miejscu.
-
cinnamon29
2011/08/09 16:54:53
Nie powiem, że tego typu literatura mnie interesuje, ale po "Białą gorączkę" z chęcią bym sięgnęła :)
-
2011/08/09 19:03:55
Ewcia, ja dziś nie w temacie książki, bo na jej temat już się wypowiedziałam :-) Dzisiaj to w temacie tego, że Ci łyso zgłaszać bloga do konkursu. Mogę to zrobić za Ciebie, tylko daj pozwolenie :-)
-
Gość: Agnieszka, *.dsl.dynamic.t-mobile.pl
2011/08/10 23:29:30
Od dawna mam tę książkę na oku, jednak do tej pory nie udało mi się jej dostać. Fajna recenzja, podobała mi się :) pozdrawiam!
-
ksiazkowka
2011/08/11 06:53:12
Kasandra - koniecznie! :)

Avo_lusion - tak czy siak, podróż zimą nas nie minie, więc nie ma co odwlekać startu. Daję tydzień na pozamykanie spraw zawodowych, rodzinnych i w drogę ! :D ;)

Cyrysiu - polecam Ci zrobić wyjątek - warto. :)

Avo - spodziewałam się, że zapytasz "Aż tydzień ? Dlaczego tak długo?" ;)

Samash - dokałdnie, nic tylko się skusić. ;)

Avo - ok, ok...Niech Ci będzie...Masz dwa tygodnie od dziś. ;)

Marta - to niezwykła książka o niezwykłym klimacie. Warta uwagi. I tu znów nasz gusta się zbiegły. :D

Cassiel - polecam gorąco. :)

Agnieszko - mimo wszystko spróbuj dać temu kiedyś szanse, nie powinnaś się zawieść. :)

The_book - oj, tak. Zgadzam się z Tobą w pełni. :)

Bibliofilko, Isadoro - polecam Wam tę książkę gorąco, warto! :)

Anno - polecam się z nią zapoznać. :)

Elizz - Mimo tego smutku...warto. :) Naprawdę dobra lektura i świetnie napisana. Za cynk na książkę bardzo dziękuję - skorzystam na pewno. :D

Aneto - owszem, ona jest wyjątkowa. :)

Cinnamon - zaryzykuj i przeczytaj, nie powinnaś się zawieść. :)

Anetko - książkę dorwij koniecznie, a za miłe słowa pięknie dziękuję. :):*
licznik odwiedzin
NAPISZ DO MNIE

Lubię czytaćSpis moliRelated Posts Plugin for WordPress, Blogger...